GinaSandrzyk

Vaiko vasara: 10 sėkmingų atostogų planavimo principų

Vasara dar nesibaigė, atostogų metas – irgi. Pailsėti ir patirti naujų įspūdžių – štai ko labiausia iš atostogų tikisi suaugusieji. To paties reikia ir vaikams – pradedant mažaisiais ir baigiant paaugliais. Ką daryti, kad mūsų vaikų atostogos duotų jiems kuo daugiau naudos?

„Atostogos, matyt, iš tikrųjų yra tas laikas, kurio laukia ne tik vaikai, bet ir mes, suaugusieji. Kadangi mokyklinės programos nėra lengvos, vaikams tikrai svarbu atgauti jėgas ir gerai pailsėti, patirti naujų įspūdžių.  Tai padėtų jiems sugrįžti į mokyklas gerai nusiteikusiems, nes žmogus gali dirbti tik tada, jei gerai jaučiasi. Tada jam žymiai lengviau susikaupti, jis ne taip greitai pavargsta, pasiekia geresnių rezultatų“, – sako Santariškių klinikų Vaikų ligoninės Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyriaus vedėja, gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad vaiko, o kartais ir tėvų atostogų planavimas labai priklauso ir nuo individualių vaiko savybių, įskaitant ir jo amžių. Kitaip sakant, visiems vaikams tinkamo atostogų recepto nėra.

Kuo didesnės vaiko atostogų naudos siekiantiems tėvams gydytoja psichiatrė J. Trinkūnienė pataria atsižvelgti bent į keletą aspektų.

Dešimt vaiko atostogų planavimo principų:

  1. Net ir mažo vaiko poreikiai yra svarbūs. Mažam vaikui taip pat reikia gerai paatostogauti, todėl užuot tenkinus vien savo pačių lūkesčius, reikia pagalvoti apie vaiką ir planuoti, kaip kuo geriau išnaudoti jam skirtą laisvą laiką. Kartais tėvai tikrai būna labai užimti ir išveža vaikus pas senelius ar kitus giminaičius. Tai nėra blogiausia išeitis, bet, jei tik įmanoma, reikėtų atsižvelgti ir į vaiko norus.
  1. Pasirūpinkite, kad vaikas turėtų ką veikti. Jeigu tėveliai vyksta į užsienį su mažesniu vaiku, jie turėtų pasirūpinti, kad jų pasirinktas viešbutis būtų pritaikytas vaikų poreikiams. Kartu su šeima keliaujančiam vaikui reikia jam tinkamos veiklos ir pramogų. Pasirinkite tinkamas ekskursijas. Jos turėtų būti įdomios ne tik suaugusiems, bet ir jų atžalai.
  1. Įvertinkite paauglio norus bei nuomonę. Paauglystė yra sudėtingas ir ypatingas laikotarpis augančiam žmogui – tuo metu jis linkęs maištauti, ieškoti autoritetų. Todėl labai svarbu leisti paaugliams patiems planuoti atostogas. Paauglių tėvai turėtų parodyti, kad jiems yra svarbi jų vaikų nuomonė, jie vertinami kaip asmenybės. Paaugliams iš savo tėvų labai svarbu būtų išgirsti: „Kaipgi tu norėtum susiplanuoti savo atostogas?”
  1. Padėkite vaikams pakeisti aplinką. Aplinkos pakeitimas – labai svarbus gerų atostogų bruožas. Tiesa ta, kad mūsų paaugliai labai priklausomi nuo kompiuterių ir kitų informacinių technologijų. Gali būti, kad paauglys sakys: „Noriu likti namuose ir ištisas dienas sėdėti prie kompiuterio”. Tokiu atveju reikėtų pasistengti pakoreguoti paauglio nusistatymą, tačiau jokiu būdu nederėtų priimti negailestingo sprendimo ir išsiųsti vaiką ten, kur jis nenori važiuoti.
  1. Neverskite vaiko kentėti per atostogas. Jeigu vaikas yra emociškai prisirišęs prie tėvų, ilgesnis išsiskyrimas gali tapti jam trauma. Todėl reikėtų su vaikais, o ypač su mažesniais, pasikalbėti, pasitarti ir kartu apgalvoti kelionių kryptis bei buvimo ne namuose trukmę. Kai kurie paaugliai yra uždaresni, turi bendravimo problemų. Jeigu tėvai nesusitarę su vaiku išsiųs jį į stovyklą, šį sprendimą paauglys gali išgyventi kaip atstūmimą, tai jam gali tapti šoku. Jis tai suvoktų: „Man ir taip sunku bendrauti, aš neturiu draugų, o dabar atostogos, ir jie mane išmeta iš naminės aplinkos, kurioje aš žinočiau, ką veikti.“
  1. Įvertinkite dienos stovyklos galimybę. Nors jūsų paauglys ir labai uždaras, jokiu būdu nereikėtų jo skatinti leisti atostogas namuose. Tiesiog paieškokite tarpinio varianto. Galbūt tai bus dienos stovykla, kuri padėtų paaugliui pakeisti aplinką ir suteiktų minimalią bendravimo galimybę? Paplanuokite ir pasvarstykite apie tai kartu su paaugliu, išklausykite jo nuomonę, pateikite savo argumentų.
  1. Nepervertinkite savo finansinių galimybių. Pinigai nepakeičia šeimos bendrystės jausmo ir anaiptol ne visada užtikrina atostogų sėkmę. Labai gera tėvų finansinė padėtis nebūtinai reiškia gerą emocinę vaiko savijautą. Kartais tėvų kūrybingumas, išradingumas, tėvų ir vaikų emocinis artumas, abiem pusėms pasitarus, gali duoti daugiau naudos nei didelis atostogų biudžetas. Tai gali būti šeimos išvyka prie ežero ar į muziejų. Buvimas su tėvais, su šeima vaikui gali duoti daug daugiau naudos nei didžiuliai finansiniai ištekliai.
  1. Nebijokite leisti savo vaikui dirbti per atostogas. Neretai paaugliai pareiškia norą dirbti per atostogas. Kartais tėveliai klausia, ar nebus tai jų vaikui papildomas krūvis. Šiuo atveju irgi svarbu išgirsti vaiko norą. Jei pats paauglys sugeba susiplanuoti dienotvarkę taip, kad pailsėtų ir dirbtų, jam labai naudinga bus pajausti, kad gali užsidirbti šiek tiek pinigų – tai padidins jo savivertę. Toks paauglys labiau pasitikės savo jėgomis, be to, tai ugdys jo atsakomybės, pareigos jausmus. Gali būti, kad paaugliui prireiks tėvų pagalbos, ieškant tinkamo darbo. Padėkite savo vaikui, tarkitės su juo.
  1. Neperdozuokite! Per daug pramogų vaiką gali išvarginti. Tėvai kartais galvoja: vaikas daug dirbo, mokėsi, tad per atostogas reikėtų atsigriebti. Vieną atostogų programą keičia kita, vaikui siūloma pramoga po pramogos. Tai vaiką gali tiesiog išsekinti. Todėl aktyvų vaiko poilsį reikėtų derinti su pasyviu, kada jis gali leisti laiką ramiai, pabūti su artimaisiais ar savimi.
  1. Paisykite režimo. Atostogos jokiu būdu nereiškia, kad galima ar net reikia nepaisyti dienos režimo. Ir per atostogas vaikai turėtų laikytis dienotvarkės – tam tikru laiku keltis ir eiti miegoti, atlikti tam tikras pareigas namuose. Atostogų dienotvarkė neturėtų būti tokia griežta, kaip mokslo metais, bet ji turėtų išlikti.

„Esame labai užimti, gyvename įtemptą gyvenimą. Tad išnaudokime atostogas, stiprindami savo ryšį su vaikais. Svarbiausia, kad rastume laiko pabūti kartu. Pagalvokime, ką galėtume kartu nuveikti. Galbūt kartu pažaiskime kamuoliu, pamėtykime į krepšį ar nuvažiuokime kartu į mišką grybauti ar uogauti, o gal mus suartins vasaros maudynės? Atostogų kokybė labai priklauso ir nuo pačių tėvelių kūrybiškumo“, – sako gydytoja psichiatrė J. Trinkūnienė.

 

Šaltinis: Santaros Žinios

 

RelatedPost